• Blog o książkach i kulturze
  • O mnie
  • Blog
  • Poszukuję
  • Opinie
  • Współpraca
  • Prywatność
  • Cookies
  • Kontakt
Okruchy.pl
Okruchy.pl
Blog o książkach wyjątkowych
  • Home
  • Miejsca
  • Recenzje
  • Spotkania
  • Cytaty
  • Roztrząsania
MENU CLOSE back  

Najważniejsze festiwale i wydarzenia literackie 2018

You are here:
  1. Home
  2. Spotkania
  3. Najważniejsze festiwale i wydarzenia literackie 2018

Po raz trzeci publikuję na łamach mojego bloga subiektywną listę najważniejszych wydarzeń literackich 2018 roku. W tym roku postanowiłem jednak zrobić to nieco wcześniej niż w poprzednich latach i nie koncentrować się wyłącznie na letnich targach i festiwalach.

Już teraz roi się bowiem od nietuzinkowych inicjatyw, które dla miłośników dobrej książki są niezwykle ważne. Dlatego moje literackie kalendarium zaczynam od połowy maja. Ponieważ organizatorzy wielu cyklicznych wydarzeń nie opublikowali jeszcze swoich programów, pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie uzupełnianie na bieżąco tej listy, by nie traciła zbyt szybko na aktualności.

Mam nadzieję, że to zestawienie zainspiruje Was do własnych literackich odkryć. A może spowoduje, że odkurzycie własne biblioteczki w poszukiwaniu niedocenionych lub zapomnianych autorów? Jednego i drugiego Wam życzę i do zobaczenia gdzieś na festiwalu.

fot. Materiały Big Book Festival

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

Data: 14-20 maja
Miejsca: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin

Jak przekonuje Empik – organizator wydarzenia – Festiwal Apostrof ma być „prawdziwą ucztą dla miłośników literatury”. Przez siedem dni w siedmiu miastach w Polsce odbędzie się szereg spotkań autorskich – m.in. z Mariuszem Czubajem, Katarzyną Bondą, prof. Jerzym Bralczykiem, Grahamem Mastertonem, Olgą Tokarczuk, Orhanem Pamukiem (tureckim laureatem Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku), Dorotą Masłowską czy debiutującą w roli pisarki Katarzyną Nosowską.

Nie zabraknie eksperckich dyskusji wokół tłumaczeń, interesujących koncertów, premier książek, a także akcentów kulinarnych, związanych z trendem zero waste. Program festiwalu można znaleźć tutaj.

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Data: 14-20 maja
Miejsce: Sopot, Gdańsk, Gdynia

W IX Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy wezmą udział znani artyści, teatrolodzy i literaturoznawcy. Na tegoroczną edycję składać się będą liczne spotkania autorskie (będą m.in. Monika Sznajderman, Andrzej Stasiuk, Mieczysław Abramowicz, Michael Edwards), przedstawienia teatralne, koncerty nie tylko jazzowe, projekcie filmowe, czytania performatywne, a także warsztaty i sesje naukowe.

Wydarzenia związane z festiwalem odbywać się będą głównie w Sopocie (w Teatrze BOTO, Teatrze na Plaży, Dworku Sierakowskich oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże), ale nie zabraknie też ważnych punktów festiwalowego programu realizowanych w Gdyni i Gdańsku. Ponieważ udział w festiwalu zapowiedziało wielu gości zagranicznych, część spotkań będzie prowadzonych w języku angielskim. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na http://www.between.org.pl/.

IX Warszawskie Targi Książki

Data: 17-20 maja
Miejsce: PGE Narodowy, Warszawa

Warszawskie Targi Książki to prawdziwy raj dla miłośników książki. Po raz kolejny tysiące rozczytanych gości będzie miało możliwość spotkania się z ulubionymi pisarzami, zdobycia bezcennego autografu, zakupu wielu literackich nowości w dobrych cenach. Nie zabraknie też debat, wykładów, warsztatów i zajęć kreatywno-literackich. Na Stadionie Narodowym swoje stoiska udostępni ponad 800 wystawców z 32 krajów. W tym czasie na swoich czytelników czekać będzie aż 1000 autorów z całego świata. Przez cztery targowe dni Warszawa znów stanie się prawdziwą stolicą literatury.

W tym roku gościem specjalnym Warszawskich Targów Książki będzie Orhan Pamuk. Poza tym na Narodowym gościć będą m.in. Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Józef Hen, Tomasz Jastrun, Ignacy Karpowicz, Ryszard Krynicki, Zygmunt Miłoszewski, Łukasz Orbitowski, Tomasz Raczek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji WTK będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji na temat Warszawskich Targów Książki znajdziemy tutaj.

Festiwal Fabuły

Data: 21-26 maja
Miejsce: Centrum Kultury Zamek, Poznań

Organizatorzy odbywającego się co dwa lata Festiwalu Fabuły zapraszają do Centrum Kultury Zamek miłośników prozy w szerokim znaczeniu tego słowa – zarówno tej wysokiej o dużej wartości artystycznej, jak i eseju, biografii, reportażu czy gatunków popularnych. Warto więc przyjechać w tych dniach do Poznania, by spotkać wyróżniających się autorów książek prozatorskich, posłuchać niebanalnych historii, ale też porozmawiać o literaturze, polityce i przemianach społecznych.

Poza spotkaniami autorskimi uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach fabuły i stylu czy ogólnopolskim konkursie na opowiadanie. Wśród zaproszonych pisarzy będą m.in. Magdalena Tulli, Wojciech Jagielski, Marcin Wicha, Paweł Sołtys oraz Cezary Łazarewicza, laureat ubiegłorocznej Nagrody Nike.

By znaleźć więcej informacji na temat tego wydarzenia, warto zajrzeć na festiwalową stronę http://festiwalfabuly.pl/.

Miasto Poezji 2018

Data: 23-26 maja
Miejsce: Lublin

W tym roku będzie to już 11. odsłona festiwalu Miasto Poezji. W ciągu tych kilku majowych dni Lublin zmieni się w stolicę poezji. Organizatorzy zaplanowali wiele spotkań autorskich, rozmów o literaturze pięknej, a także ciekawych inicjatyw mających na celu popularyzację poezji w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w czytaniu wierszy Herberta, warsztatach literackich, koncertach. Wydarzeniu będzie towarzyszyć konferencja naukowa „Wolność – prosta jak oddychanie? Inspiracje wolnością w najnowszej poezji polskiej” zorganizowana przez Koło Krytyków Literackich działające przy Instytucie Filologii Polskiej KUL.

Biblioteki, kawiarnie, uczelnie, domy kultury, ale także prywatne mieszkania staną się miejscem otwartym dla miłośników poezji. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Miłosz Biedrzycki, Mariusz Grzebalski, Natalia Malek, Paweł Sołtys (Pablopavo), Andrzej Sosnowski, Artur Szlosarek, Ilona Witkowska i Bohdan Zadura.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu „Słowa niosą wolność” nawiązuje do rocznicy odzyskania niepodległości. Duchowym patronem festiwalu jest Józef Czechowicz. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na stronie https://teatrnn.pl/miastopoezji/

Festiwal Miłosza

Data: 7-10 czerwca
Miejsce: Kraków

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza to kolejna perełka na liście wydarzeń, które warto odwiedzić tego lata. Liczne spotkania autorskie, warsztaty przekładowe, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty, a przede wszystkim wyjątkowi goście z Polski i zagranicy – przyciągną wielu miłośników poezji.

Tegoroczna siódma edycja festiwalu będzie okazją do spotkania z Markiem Krystianem Emanuelem Baczewskim, Marzanną Bogumiłą Kielar, Marcinem Baranem i Urszulą Kozioł. Wśród gości zagranicznych znajdą się m.in. Jane Hirshfield i Ron Padgett (USA), Eugenijus Ališanka (Litwa), Katja Gorečan (Słowenia), Maria Stiepanowa (Rosja) i Olvido García Valdés (Hiszpania). Szczegółów warto szukać na tej stronie.

fot. Materiały Big Book Festival

Big Book Festival

Data: 22-24 czerwca
Miejsce: Warszawa

Tegoroczna odsłona Big Book Festvalu odbędzie się pod hasłem „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!”. Nie bez kozery organizatorki tego wydarzenia określają go mianem „festiwalu odważnych przeżyć i idei inspirowanych tekstem.” W programie mnóstwo niezwyczajnych zdarzeń, m.in. okrągły stół blogerów i wydawców „Każdy pisać może?”, warsztaty dla dorosłych „Poprzez ciało. Transplantacje w literaturze”, aktorska interpretacja „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna, joga z książką czy charytatywne „Lekcje odpadania”, podczas których dziennikarze i pisarze będą wdrapywać się po ściance wspinaczkowej, zdobywać punkty i książki, które utworzą biblioteki w ośrodkach opiekuńczych.

Na Big Book Festivalu zobaczymy m.in. Joannę Bator, Sylwię Chutnik, Mikołaja Grynberga, Cezarego Harasimowicza, Michała Nogasia, Agatę Passent, Michała Rusinka, Krzysztofa Vargę i wielu znakomitych gości zagranicznych. Już teraz warto zajrzeć na stronę https://bigbookfestival.pl.

Imieniny Jana Kochanowskiego 2018

Data: 30 czerwca
Miejsce: Ogród Krasińskich, Warszawa

W sobotę, 30 czerwca, czeka nas kolejna odsłona Imienin Jana Kochanowskiego. W tym roku gościem specjalnym będzie Zbigniew Herbert. Organizowany przez Bibliotekę Narodową piknik literacki odbędzie się jak zwykle w Ogrodzie Krasińskich.

Tradycyjnie już wezmą w nim udział znani polscy pisarze, poeci, literaturoznawcy i oczywiście aktorzy. Osoby, które brały udział w poprzednich edycjach mogą liczyć na stałe punkty programu – mecz poetycki (z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Andrzejem Sewerynem jako kapitanami przeciwnych drużyn), slam poetycki czy Wieczorynkę (poświęconej w tym roku greckiej mitologii).

Nie zabraknie też stoisk z książkami w wyjątkowych cenach. Warto na piknik zabrać swoje pociechy. Z myślą o nich organizatorzy za każdym razem przygotowują mnóstwo atrakcji. Pełny program lada moment powinien znaleźć się na stronie Biblioteki Narodowej.

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Data: 5-11 sierpnia
Miejsce: Szczebrzeszyn

Organizatorzy Festiwalu Stolica Języka Polskiego już po raz czwarty zapraszają miłośników literatury do Szczebrzeszyna. Patronami tegorocznej edycji będą Skamandryci.

Pomysłodawcy festiwalu postanowili docenić trudny i niedoceniany zawód redaktora wydawniczego. Dlatego w tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. Szczegółowy program wydarzenia zostanie ogłoszony przez organizatorów pod koniec maja. Mimo to warto już teraz zaglądać na festiwalową witrynę http://stolicajezykapolskiego.pl/.

 

Posted on 17-05-2018Spotkania2 komentarze
FacebookshareGoogle+shareTwittertweet

Piotr Kasperczak - miłośnik dobrej książki w pełnym tego słowa znaczeniu. Uwielbia szperać w antykwariatach w poszukiwaniu literackich smaczków. Z bibliofilskim zapałem kolekcjonuje pierwsze wydania tomików poetyckich oraz książki z autografami największych polskich poetów i pisarzy. Z pasją odkrywa mniej znane historie ludzi pióra. Nie recenzuje, raczej przybliża co ciekawsze publikacje, starannie omijając aktualne listy bestsellerów. Nade wszystko odkurza cenne perły literackiej miniatury.

Powiązane wpisy

Czytanie książek wiosną w parku – zwariowani nastolatkowie
Na Tatrzańskim Szlaku Literatury, czyli wpadaj do Zakopanego
06-07-2022
festiwale literackie
Festiwale i wydarzenia literackie 2022
14-05-2022
bozena-gasienica-okruchy-pl
Literackie Zakopane wciąż inspiruje. Rozmowa z Bożeną Gąsienicą
08-07-2021

2 myśli o “Najważniejsze festiwale i wydarzenia literackie 2018”

  1. 23-06-2018 at 22:23
    Iwona

    Właśnie takiego zestawienia szukałam! Dziękuję:)

  2. 11-08-2018 at 11:51
    Justyna

    Bardzo dziękuję za zestawienie wydarzeń literackich.
    Warto skorzystać z oferty.
    Pozdrawiam,
    Justyna
    pismak-nauka.blogspot.com

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

Mozesz uzyć tych tagów i atrybutów HTML: <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

wyczyśćWyślij komentarz

Zapraszam Cię do podróży po krainie mniej znanych tekstów literackich, a także anegdot i opowieści o poetach i pisarzach.

Okruchy.pl to odrobina kultury przyprawiona subiektywnym spojrzeniem na te książki, których nie znajdziecie w aktualnych listach bestsellerów.

Zapraszam do lektury.

Ostatnie komentarze

  • Anna o Gdzie oddać książki? 15 sprawdzonych pomysłów
  • Knigarian o „Kłopot z istnieniem”, czyli o aforyzmach Henryka Elzenberga
  • Remigiusz Soja o Literackie Zakopane wciąż inspiruje. Rozmowa z Bożeną Gąsienicą
  • 5000lib.wordpress.com o Literackie Zakopane wciąż inspiruje. Rozmowa z Bożeną Gąsienicą

Kategorie

  • (2)Aforyzmy
  • (6)Anegdoty
  • (19)Ciekawostki
  • (22)Cytaty z książek
  • (7)Fraszki
  • (8)Konkursy satyryczne
  • (6)Miejsca
  • (16)Mistrzowie słowa
  • (23)Recenzje książek
  • (40)Roztrząsania
  • (32)Spotkania

Literacki Blog Roku 2015

Blog roku 2015

Polub blog na Facebooku

@ Copyright 2009-2021 by Piotr Kasperczak, Okruchy.pl.
    Blog Okruchy.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności.

    Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.Akceptuję Więcej
    Polityka Prywatności

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled

    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

    Non-necessary

    Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

    SAVE & ACCEPT
    x
    Okruchy.pl

    Cześć! Witaj na moim blogu!

    Chciałbym, żebyś tu wracał(a).
    Zadbam o to, przesyłając Ci najnowsze wiadomości ze świata literatury :)

    Zero spamu. Wysyłka raz w miesiącu.
    Wypisz się w dowolnej chwili.