Rusza Program Rezydencji Literackich dla ludzi pióra
Któż z nas nie chciałby zamieszkać na cztery tygodnie w miejscu, w którym Wisława Szymborska spędziła ostatnie 15 lat życia? Okazuje się, że taką szansę będą mieli uczestnicy Programu Rezydencji Literackich, który zainicjowała Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Celem programu – zgodnie z tym, co możemy przeczytać w regulaminie – jest stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających realizację projektu z zakresu literatury. Bez względu jednak na to, czy projekt dotyczyć będzie poezji, przekładu poetyckiego czy rozprawy badawczej, nie musi on być stricte związany z twórczością noblistki.
Kto może zgłosić się do Programu Rezydencji Literackich?
Uczestnikiem programu mogą być pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy (na przykład językoznawcy) z Polski i z zagranicy. Zgłaszać się mogą zarówno debiutanci, jak i osoby ze znacznym dorobkiem literackim lub naukowym.
Przede wszystkim liczy się pomysł na projekt, który będzie realizowany podczas pobytu w mieszkaniu Szymborskiej – powiedziała mi Paulina Bandura z Fundacji Wisławy Szymborskiej. Oczywiście, o wyborze rezydentów zdecydują walory literackie i naukowe planowanego projektu.
Program Rezydencji Literackich wydaje się doskonałym pomysłem zwłaszcza w czasach pandemii, gdy pracuje się w domu i w czterech ścianach przychodzi nam łączyć pracę zawodową i twórczą z obowiązkami rodzinnymi. Niełatwo jest realizować ważny projekt, gdy w domu mamy dzieci, dwa psy i cztery koty – zauważa Paulina Bandura. A propos tych ostatnich, zapytałem, czy przeprowadzka na cztery tygodnie do krakowskiego mieszkania z kotem byłaby możliwa. Uzyskałem odpowiedź, że tak. Wisława Szymborska na pewno nie miałaby nic przeciwko.
Co zyskują laureaci programu?
Warto dodać, że spośród wszystkich zgłoszeń Fundacja wybierze dwóch finalistów. Dzięki wsparciu mecenasa programu, firmy Ergo Hestia, wybrani twórcy otrzymają do dyspozycji nie tylko mieszkanie Szymborskiej na miesiąc, ale także stypendium i zwrot kosztów dojazdu do Krakowa. Na życzenie laureatów możliwy jest także dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej.
Na zgłoszenia Fundacja czeka do 19 kwietnia. Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie pod tym linkiem.
Weekendy literackie
Nawet jeśli nie jesteśmy bezpośrednio związani ze światem kultury, a cenimy sobie twórczość noblistki, możemy wziąć udział w tzw. weekendach literackich, czyli kilkudniowych pobytach w mieszkaniu Szymborskiej, najczęściej połączonych z jakimś wydarzeniem kulturalnym (np. spacerem z przewodnikiem po Krakowie śladami poetki lub zwiedzaniem wystawy „Szuflada Szymborskiej“ w Kamienicy Szołayskich).
Weekend w mieszkaniu Szymborskiej dla dwóch osób można było całkiem niedawno wylicytować podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Oczywiście taki wynajem odbywa się na zasadach komercyjnych, a środki uzyskane w ten sposób Fundacja przekazuje na cele statutowe. Obecnie z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wynajem mieszkania Szymborskiej nie jest możliwy.
Szkoda, że przegapiam ten konkurs. Może kolejną część „Podróży literackich” poświęciłabym właśnie Szymborskiej…
Pozdrawiam:)