• Blog o książkach i kulturze
  • O mnie
  • Blog
  • Poszukuję
  • Opinie
  • Współpraca
  • Prywatność
  • Cookies
  • Kontakt
Okruchy.pl
Okruchy.pl
Blog o książkach wyjątkowych
  • Home
  • Miejsca
  • Recenzje
  • Spotkania
  • Cytaty
  • Roztrząsania
MENU CLOSE back  

Letnie Festiwale Literackie – przegląd najważniejszych wydarzeń

You are here:
  1. Home
  2. Spotkania
  3. Letnie Festiwale Literackie – przegląd najważniejszych wydarzeń

Oto subiektywna lista najważniejszych festiwali i wydarzeń literackich, które odbędą się latem tego roku. Zdaję sobie sprawę z faktu, że część ważnych imprez już za nami (m.in. Warszawski Big Book Festival czy 4 Festiwal Książki w Opolu). Niemniej na literackiej mapie Polski wiele jeszcze przed nami. Bez względu na to, czy urlopy i weekendy spędzać będziemy w dużych miastach, czy poza nimi, warto przynajmniej w jednym takim wydarzeniu wziąć udział. A okazji, by spotkać się z ulubionym twórcą czy pisarzem lub znaleźć niebanalne książkowe inspiracje, jest całkiem sporo. Zresztą sami zobaczcie.

miesiąc spotkań autorskich

Miesiąc Spotkań Autorskich, fot. Komorowski Photo

Miesiąc Spotkań Autorskich

Data: 3 lipca – 2 sierpnia
Miejsca: Wrocław, Ostrawa, Brno, Koszyce, Lwów
Strona wydarzenia: msa.wroclaw.pl

Przez cały lipiec trwa we Wrocławiu Miesiąc Spotkań Autorskich. To niebywała okazja dla miłośników dobrej książki, by poznać bliżej literaturę rumuńską. Rumunia jest bowiem gościem honorowym tegorocznej edycji MSA. Ale we Wrocławiu będzie można spotkać ludzi pióra także z innych krajów – z Czech, Słowacji, Ukrainy i oczywiście z Polski. Spotkania są rozproszone po różnych miejscach – w Mediatece, klubie Proza i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Warto więc uważnie śledzić program. Co warte podkreślenia, Miesiąc Spotkań Autorskich organizowany jest równolegle w Ostrawie, Brnie, Koszycach i Lwowie.

Festiwal Góry Literatury

Data: 13-20 lipca
Miejsca: Nowa Ruda, Wałbrzych Ścinawka Górna
Strona wydarzenia: facebook.com/festiwalgoryliteratury

Przed nami piąta edycja Festiwalu Góry Literatury. To cykl kameralnych spotkań, koncertów, wystaw, paneli, warsztatów plastycznych i literackich organizowanych w cudnych okolicznościach przyrody. Zresztą na Włodzickie Wzgórza zaprasza sama Olga Tokarczuk, która jest kuratorką wydarzenia. Jeśli chcecie tego lata spotkać Michała Rusinka, Justynę Sobolewską, Michała Nogasia czy Kazimierę Szczukę, ten festiwal będzie dobrą ku temu okazją.

Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera

Data: 13-25 lipca
Miejsca: Kraśnik, Bychawa, Kock, Piaski, Janów Lubelski, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce, Goraj, Krasnobród, Lublin
Strona wydarzenia: teatrnn.pl/sladamisingera

W tym roku już po raz dziewiąty będzie organizowany Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera. W trakcie festiwalu grupa artystów z Ukrainy, Gambii, Izraela, Szwajcarii i Polski odwiedzi 13 miejscowości Lubelszczyzny, które znalazły się w opowiadaniach Isaaka Singera. Patronem festiwalu jest Jasza Mazur, bohater „Sztukmistrza z Lublina”. I to właśnie sztukmistrz Jasza zabierze nas w tę niebywałą podróż po miastach i miasteczkach regionu.

Nadmorski Plener Czytelniczy

Data: 19-21 lipca
Miejsce: Gdynia
Strona wydarzenia: muratorexpo.pl/targi/nadmorski-plener-czytelniczy

Jeśli w dniach 19-21 lipca będziecie w Trójmieście, koniecznie wpadnijcie do Gdyni na Nadmorski Plener Czytelniczy. W tym roku wydarzenie odbywa się już po raz ósmy i z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę miłośników dobrej książki. Liczne spotkania (w tym m.in. z profesorem Jerzym Bralczykiem, księdzem Adamem Bonieckim, Jackiem Fedorowiczem, Małgorzatą Domagalik), koncerty, warsztaty dla dzieci oraz bogata oferta ponad 60 wydawnictw ponownie przyciągnie do Gdyni całe rodziny.

Festiwal Języka Polskiego, fot. Grzegorz Winnicki

Festiwal Języka Polskiego

Data: 5-11 sierpnia
Miejsca: Szczebrzeszyn, Zamość
Strona wydarzenia: stolicajezykapolskiego.pl

Któż z nas może oprzeć się urokowi Roztocza? A jeśli chcesz odkrywać magię tej pięknej krainy, obcując jednocześnie z literaturą – koniecznie wybierz się na Festiwal Języka Polskiego. Patronami tegorocznej edycji będą Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa (wszak to „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”). Do Szczebrzeszyna i Zamościa, który 11 sierpnia będzie stolicą festiwalu, zjedzie wielu zacnych twórców i artystów – pisarzy, dziennikarzy, krytyków literackich, a także muzyków i aktorów. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Anna Bikont, Józef Hen, Maja Komorowska, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Wiesław Myśliwski, Adam Zagajewski, Krzysztof Varga. Kuratorką programową festiwalu jest Justyna Sobolewska.

Zakopiański Festiwal Literacki

Data: 9-11 sierpnia
Miejsce: Zakopane
Strona wydarzenia: literackifestiwal.zakopane.eu

Zaczytane Zakopane – to hasło tegorocznej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. W programie festiwalu m.in. Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”, spotkania autorskie, wystawy, prezentacja książek nominowanych do Nagrody Literackiej Zakopanego, a także słuchowiska i warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci. To doskonała okazja, by w stolicy Tatr spotkać się m.in. z Sylwią Chutnik, Tomaszem Jastrunem, Markiem Bieńczykiem czy Anną Kamińską.

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód

Data:14-17 sierpnia
Miejsce: Buda Ruska
Strona wydarzenia: facebook.com/festiwalpatrzacnawschod

Jak co roku latem w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą organizowany jest Festiwal literacki Patrząc na Wschód. I tu wielki ukłon w stronę organizatorów wydarzenia, Piotra Bryszcza i Piotra Malczewskiego, którzy w małej wiosce, gdzie „krzyżują się języki, religie, nacje i kultury” potrafią stworzyć klimat do rozmów na temat słowa, filmu, obrazu i fotografii. Magii tego miejsca dodaje fakt, że festiwal organizowany jest na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców. Co w programie? M.in. spacery etnograficzne i ornitologiczne, warsztaty, pokazy filmów i slajdów, a także mnóstwo spotkań autorskich.

Literacki Sopot

Data: 15-18 sierpnia
Miejsce: Sopot
Strona wydarzenia: literackisopot.pl

Literacki Sopot organizowany jest od 2012 roku. Tym razem nie lada gratka czeka miłośników literatury i kultury brytyjskiej. W połowie sierpnia do Sopotu zjadą bowiem znane i nagradzane osobowości z Wielkiej Brytanii, które nie tylko świetnie władają piórem, ale także są zaangażowane w działalność społeczną. Tegoroczna edycja Literackiego Sopotu będzie więc w znacznej mierze poświęcona silnym kobietom. W programie wydarzenia m.in. liczne debaty, warsztaty kreatywnego pisania, pokazy filmowe, warsztaty kulinarne oraz rozmowy Michała Nogasia z autorami. Nie zabraknie też wielu atrakcji dla najmłodszych uczestników festiwalu.

Miedzianka Fest

Miedzianka Fest, fot. profil organizatora na Facebooku

Miedzianka Fest

Data: 23-25 sierpnia
Miejsce: Miedzianka
Strona wydarzenia: miedziankafest.pl

Zapewne warto dodać do tej listy Festiwal Literacki Miedzianka Fest, który organizowany jest w ostatni weekend sierpnia na Dolnym Śląsku. Spotkanie odbędzie się po raz trzeci, w każdym razie organizatorzy obiecują, że staną na rzęsach, żeby tak było. No to trzymamy mocno kciuki! Jak w ubiegłych latach w Miedziance możemy się spodziewać wielu znakomitych autorek i autorów, ciekawych warsztatów, projekcji filmowych oraz niekończących się rozmów o literaturze z pięknymi pejzażami w tle. Pomysłodawcą wydarzenia jest Filip Springer, który rozpropagował to miejsce dzięki książce „Miedzianka. Historia znikania”. Organizatorzy nie opublikowali jeszcze programu festiwalu.

Wspieraj kameralne festiwale literackie

Niektóre festiwale od lat wspierane są przez samorządy, organizacje kulturalne, wydawnictwa czy prywatnych sponsorów. Inne otrzymują dotacje z resortu kultury. Ale wielu wydarzeniom ministerstwo odmawia dofinansowania, np. z programu Promocja czytelnictwa, a festiwalowe budżety są cały czas pod kreską. Organizatorzy szukają więc alternatywnych źródeł finansowania, m.in. na portalach crowdfundingowych. Myślę, że trzeba wspierać takie inicjatywy i dorzucić czasem od siebie małą cegiełkę. I tak na Polakpotrafi można wesprzeć Festiwal Patrząc na Wschód, a na Wspieram.to Festiwal Góry Literatury oraz Miedzianka Fest. Warto, zwłaszcza że udział w festiwalu nas przecież nic nie kosztuje.

Posted on 12-07-2019SpotkaniaSkomentuj
FacebookshareGoogle+shareTwittertweet

Piotr Kasperczak - miłośnik dobrej książki w pełnym tego słowa znaczeniu. Uwielbia szperać w antykwariatach w poszukiwaniu literackich smaczków. Z bibliofilskim zapałem kolekcjonuje pierwsze wydania tomików poetyckich oraz książki z autografami największych polskich poetów i pisarzy. Z pasją odkrywa mniej znane historie ludzi pióra. Nie recenzuje, raczej przybliża co ciekawsze publikacje, starannie omijając aktualne listy bestsellerów. Nade wszystko odkurza cenne perły literackiej miniatury.

Powiązane wpisy

Czytanie książek wiosną w parku – zwariowani nastolatkowie
Na Tatrzańskim Szlaku Literatury, czyli wpadaj do Zakopanego
06-07-2022
festiwale literackie
Festiwale i wydarzenia literackie 2022
14-05-2022
bozena-gasienica-okruchy-pl
Literackie Zakopane wciąż inspiruje. Rozmowa z Bożeną Gąsienicą
08-07-2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone *

Mozesz uzyć tych tagów i atrybutów HTML: <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

wyczyśćWyślij komentarz

Zapraszam Cię do podróży po krainie mniej znanych tekstów literackich, a także anegdot i opowieści o poetach i pisarzach.

Okruchy.pl to odrobina kultury przyprawiona subiektywnym spojrzeniem na te książki, których nie znajdziecie w aktualnych listach bestsellerów.

Zapraszam do lektury.

Ostatnie komentarze

  • 5000lib.wordpress.com o Literackie Zakopane wciąż inspiruje. Rozmowa z Bożeną Gąsienicą
  • AA o W poszukiwaniu polskiego odpowiednika angielskiego weekendu
  • mojepodrozeliterackie.blogspot.com o Rusza Program Rezydencji Literackich dla ludzi pióra
  • Okruchy.pl o Sprzedaż książek w 2020 roku. Są powody do zadowolenia

Kategorie

  • (2)Aforyzmy
  • (6)Anegdoty
  • (19)Ciekawostki
  • (22)Cytaty z książek
  • (7)Fraszki
  • (8)Konkursy satyryczne
  • (6)Miejsca
  • (16)Mistrzowie słowa
  • (23)Recenzje książek
  • (40)Roztrząsania
  • (32)Spotkania

Literacki Blog Roku 2015

Blog roku 2015

Polub blog na Facebooku

@ Copyright 2009-2021 by Piotr Kasperczak, Okruchy.pl.
    Blog Okruchy.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności.

    Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.Akceptuję Więcej
    Polityka Prywatności

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled

    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

    Non-necessary

    Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

    SAVE & ACCEPT
    x
    Okruchy.pl

    Cześć! Witaj na moim blogu!

    Chciałbym, żebyś tu wracał(a).
    Zadbam o to, przesyłając Ci najnowsze wiadomości ze świata literatury :)

    Zero spamu. Wysyłka raz w miesiącu.
    Wypisz się w dowolnej chwili.