Strony o książkach i literaturze, które warto znać
Pisanie o książkach wymaga nieustannej pracy nad warsztatem. To ciągłe poszukiwanie sensów, kontekstów, inspiracji. Sama lektura książek w domu, w bibliotece, antykwariacie nie wystarcza. Potrzebne jest aktualna wiedza na temat tego, co obecnie przyciąga czytelników – co intryguje, nurtuje, zadziwia. Słowem tego, co daje do myślenia.
Nie jestem osobą, która często sięga po nowości i czyta pozycje znajdujące się na liście bestsellerów. Dla mnie książka musi się „przegryźć”, zakurzyć i zanurzyć w absurdach dnia codziennego. Po to, by po jakimś czasie wyłuskać z niej to, co zostało niedopowiedziane, to co między wierszami, co ponadczasowe i uniwersalne.
Nie gonię za promocjami, perełek szukam w antykwariatach. Ale lubię wiedzieć, co aktualnie się czyta i nad czym dyskutuje. Dlatego sporządziłem subiektywną listę serwisów o książkach, które warte są lektury. Zanim scharakteryzuję najciekawsze, moim zdaniem, witryny o książkach, kilka słów, jak to zestawienie powstało.
fot. hjl / flickr
Moim zamierzeniem było stworzenie otwartej listy stron o książkach i literaturze redagowanych przez co najmniej kilka osób (chodziło mi o różne punkty widzenia i różne interpretacje), które podejmują tematykę związaną z książką lub znacznie wykraczają poza tę problematykę. Dlatego w zestawieniu tym nie znajdziecie blogów książkowych, lecz projekty internetowe prowadzone przez zespoły redakcyjne.
Strony o książkach i literaturze, które warto znać
Nakanapie.pl
To serwis, który od 2007 roku gromadzi informacje o zachowaniach i gustach czytelniczych tysięcy użytkowników. Serwis zbudował pokaźną społeczność miłośników książek. Sporą zachętą do lektury było dla mnie początkowe zaangażowanie się w ten projekt Artura Kurasińskiego. Martwi jednak słaba grafika, brak wersji mobilnej, brak nowych udogodnień i ciekawych pomysłów na rozwój oraz coraz mniejsza aktywność w kanałach społecznościowych.
Lubimyczytac.pl
Sprawnie działający serwis z misją. Z jednej strony konsekwentnie buduje społeczność moli książkowych (zarówno na portalu, jak i na Facebooku), z drugiej – popularyzuje czytelnictwo i nowe technologie. Poprawna struktura witryny, możliwość ściągnięcia aplikacji mobilnych, możliwość tworzenia wirtualnych „Półek” z książkami, ogromna baza recenzji to największe zalety tego projektu.
Biblionetka.pl
Biblionetka to kolejny interesujący projekt poświęcony książkom z pokaźnym katalogiem tytułów, forum wymiany opinii i autorskim systemem rekomendacji książek. To chyba najstarszy tego typu serwis w sieci, którego początki sięgają 2001 roku. Od ubiegłego roku projekt należy do Grupy PWN.
Booklips.pl
Booklipis to jeden z najchętniej odwiedzanych przeze mnie serwisów książkowych. Choć nie może pochwalić się tak dużym stażem, jak wcześniejsze projekty, to jednak poruszanie się po tym portalu sprawia mi dużo frajdy. Znajduję tu sporo cennych informacji na temat rynku książki, zapowiedzi i premiery wydawnicze, wywiady, ciekawostki i tematy okołoksiążkowe. Chętnie zaglądam też do przeglądu prasy. Słowem – serwis z pomysłem. I co ważne, Booklips nie jest anonimowy, redakcja to konkretne osoby, a nie nicki i pseudonimy.
Granice.pl
Najstarszy serwis informacyjny o książce w polskim Internecie. Od 1999 roku łączy społeczność piszących i czytających oraz gromadzi wiadomości na temat rynku wydawniczego w Polsce. To co wyróżnia tę platformę to organizowanie przez redakcję Granic plebiscytów i konkursów tematycznych oraz możliwość prezentowania (poza recenzjami) własnej twórczości literackiej. Na pochwałę zasługuje także bogata baza recenzji (ponad 10 tysięcy tekstów) i książek (120 tysięcy opisanych tytułów).
Kawerna.pl
Ciekawy koncept tematyczny, niemal w całości poświęcony fantastyce. Znaleźć tu można recenzje książek, filmów i gier, nie brakuje felietonów czy ciekawostek. Szkoda, że zakładki Wywiady i English Corner są aktualizowane tak rzadko. Interesująca lektura nie tylko dla wielbicieli książek Stanisława Lema i Philipa Dicka.
Bookeriada.pl
działa w sieci od trzech lat i muszę przyznać, że to portal, do którego zaglądam najchętniej. To najbardziej wyróżniający się projekt z niebanalną grafiką, wyczerpującą liczbą recenzji, wywiadów i rzeczowych artykułów. Duże brawa za własne akcje i autorskie działy. Dla znudzonych quizy, konkursy, psychotesty. Świetna robota.
Booksweb.pl
Najmłodszy serwis, który powstał w tym roku, ale za to z dużymi ambicjami. Choć działa od kilku miesięcy już nawiązał współpracę z Biblioteką Narodową i instytucjami kulturalnymi. Choć treści tu jeszcze niewiele, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę wywiadów czy wyróżniających się spotkań autorskich (z całym szacunkiem, ale spotkanie z Wróżbitą Maciejem nie jest chyba najważniejszym wydarzeniem literackim odbywającym się w lipcu w Poznaniu). Mimo wszystko trzymam kciuki za rozwój tego pomysłu.
A Wy z jakich serwisów i portali o książkach korzystacie? Macie swoje ulubione witryny (pamiętajcie, że nie chodzi mi o blogi książkowe i literackie)?
Ja czytam serwis „Dobre Książki” dobreksiazkimag.pl trafiłem na niego poprzez osobę dziennikarki Agnieszki Kantaruk, jej artykuły znam wcześniej z pisma „Poznaj Świat”. Moim zdaniem serwis bardzo dobry. Nie ma w nim reklam, to jest dla mnie zaleta, bo mi nic nie wyskakuje. Bardzo mnie też denerwuje w „Lubimy czytać”, że chłam jest wymieszany z lepszą literaturą, trudno jest się zorientować do jest sensowne. W „Dobrych Książkach” nie ma takiego bajzlu, nie piszą o dziadowskich książkach, to jest dla mnie główna zaleta. Jak piszesz, że zacytuję Ciebie „redakcja to konkretne osoby, a nie nicki i pseudonimy”, w tym przypadku także. Może jest pewną wadą, choć czy ja wiem?, że wszystkie teksty są na poważnie. Brakuje mi trochę czegoś luźniejszego, ale z drugiej strony wszystkie inne serwisy są „luźniejsze” więc może to nie do końca wada.