O bardzo krótkiej formie literackiej
Najgenialniejszy z fraszkopisów, Sztaudynger, popełnił w swej lapidarnej twórczości wiele Ucinków, próbując tym samym wskrzesić to słowo w dawnym jego znaczeniu.
Jak sam podawał, za encyklopedią Macierzy Polskiej, „ucinek” był po prostu obocznym określeniem słowa „fraszka”. Z małym jednak uzupełnieniem – określenie to Sztaudynger rezerwował li tylko dla fraszki lapidarnej, niezwykle zwięzłej, składającej się z kilku zaledwie słów.
Za Wojciechem Natansonem można by zatem powtórzyć, że awangardowa zasada Najmniej słów! znajduje tu (mimo różnic poetyki) interesujące zastosowanie.
Rzućmy okiem na Bajkę o cyniku:
Mistyk
Wystygł.
Wynik:
Cynik.
oraz kilka innych
Monotonna
Mąż
Na wciąż.
czy lapidarną fraszkę Spod pantofla żony
Dowodzę,
Że dowodzę…
Niestety, owo Przybosiowe Najmniej słów rodzi pewne niebezpieczeństwo, że w owej (bardzo) krótkiej formie literackiej to rym występuje na pierwszym planie. Nie zawsze w tych misternie wypracowanych brzmieniowo konstrukcjach jest jeszcze miejsce na uogólnienie o charakterze moralnym, dydaktycznym czy filozoficznym. Brak tego, co niewypowiedziane, brak pointy, przesłania – czyni zeń jedynie sztuczny wiersz małozgłoskowy.
Już Bruckner zwrócił na to uwagę, że treść utworu może niknąć „pod ciężarem rymu”, pokazując sztuczność w sonecie Józefa Jankowskiego:
Pobudka
W bój!
Z czuć
Rzuć
Zdrój!Skuj
Chuć!
Budź!
Stój,Drwij
Z burz,
RwijZ zórz,
Żyj
Twórz.
Także wiersz Tuwima – Życie moje jest raczej przykładem kunsztu technicznego i językowej maestrii, dalekiej jednak od poetyckiego ducha.
Krwi, mów, mknień, żądz,
Gór, chmur, drżeń, zórz,
Łez, chwil, róż, słońc,
Łkań, gwiazd, gróz, mórz – – !
O życie moje!
Bierz, gub, trwoń, trać,
W lot, w śmiech, w gniew, w szał! […]
Zdaje się, że przez takie nie zawsze udane konstrukcje słowne, przez to, że to forma wymusza poniekąd treść wypowiedzi, że sens schodzi na dalszy plan, a ważna jest jedynie zabawa rymem i rytmem, krótka forma literacka popadła w niełaskę recenzentów, krytyków literackich, a także wielu Czytelników.
Nawiązując do tematu dot. fraszek , warto zapoznać się z twórczością współczesnego klasyka tego gatunku literackiego – Leszka Wierzchowskiego. Jest obszerna i bogata tematycznie !…