O katalogu nie istniejących publikacji
W 1925 roku wydany został parodystyczny numer Przewodnika Bibliograficznego, zawierający ponad 200 tytułów nie istniejących publikacji istniejących autorów.
I nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że napisany przez kilku krakowskich naukowców, historyków i bibliofilów zbiorek był świetnym okazem rzadko uprawianej parodii publikacji naukowej.
Każda pozycja Przewodnika stanowiła satyrę na autora i samą bibliografię. Ufam, że spis ten wprawi w dobry nastrój nie tylko studentów i absolwentów bibliotekoznawstwa.
Poniżej wybrane „publikacje”:
Birkenmajer Aleksander, Szesnasta karta rękopisu Nr 2798 Biblioteki Jagiellońskiej i inne szesnaste karty innych rękopisów innych bibliotek, Kraków 1925, Str. 78.
Bystroń Jan Stanisław, Geneza i warianty pieśni „Pani dziś jest bez koszulki”. Nakładem Towarzystwa Ludoznawczego, Str. 32.
Kowalski Tadeusz, Pierogi z kapustą, jako potrawa spożywana przez św. Jacka w czasie głodu na misjach wśród Kumanów. Kraków. Polska Akademia Umiejętności, 1925. Str. 146.
Piekarski Kazimierz, Nieodkryty fragment nieznanego urywka niedrukowanego Sowizdrzała w zaginionym tłumaczeniu czeskim lub polskim. Drobny przyczynek do bibliografii polskiej. Kraków. 1925. Kart nlb. 2 + str. 1 + kart czystych 6.
Piłsudski Józef, Jak uniknąłem błędów Napoleona? Kraków. Osobne odbicie z 547. wywiadu w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”. Str. 2.
Rostworowski Karol Hubert, O ile ja i Dante stoimy wyżej od Żeromskiego? Kraków. Nakładem „Głosu Narodu” 1925. Str. 30.
Sierpiński Wacław. Prof. Uniwersytetu Warszawskiego, O pewnym dowodzie pewnego twierdzenia i pewnym zagadnieniu tyczącym się pewnych przypadków błednego stosowania pewnych zasad do rozkładu pewnych liczb całkowitych na pewne sumy potrójne. Warszawa. Nakładem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Z zasiłku Min. W.R. i O.P. 1925. Str. 142.
Szober Stanisław, Cecha cechy i cecha cechy cech. Przyczynki metodologiczne do nauczania języka polskiego w niższych klasach szkół powszechnych. Warszawa. Nakładem autora. czysty dochód na „Willę łez dziecięcych” w Zakopanem. 1925. Str. XVI + 264.
Wacholz Leon, Uwodzenie czy zgwałcenie? Sprawa Fausta i Małgorzaty wobec Kodeksu Karnego b. trzech zaborów. Kraków 1925, Str. 218 i 7 tablic.