Najpiękniejsze biblioteki świata
Najstarsze, największe, a przede wszystkim wyjątkowe – tak trzema słowami można opisać biblioteki zaprezentowane w poniższym zestawieniu. Biblioteki, w których można zapomnieć o całym otaczającym świecie zarówno z powodu imponujących księgozbiorów, jak i wspaniałej architektury czy unikalnego wystroju. Biblioteki, które można śmiało określić mianem literackich klejnotów. I wreszcie – miejsca, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.
1. Biblioteka George’a Peabody’ego, Baltimore, Stany Zjednoczone
Biblioteka George’a Peabody’ego na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa została zbudowana w 1856 roku. Biblioteka słynie między innymi z majestatycznym atrium o wysokości pięciu pięter, całkowicie wypełnionego książkami, a także przeszklonego dachu, dzięki któremu wnętrze wypełnia naturalne światło.
2. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, Stany Zjednoczone
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, której historia sięga 1800 roku, jest jedną z największych bibliotek na świecie. Na jej imponujące zbiory składają się 29 milionów książek, 58 milionów rękopisów oraz 12 milionów fotografii. Co ciekawe, znajduje się w niej też największy w Stanach Zjednoczonych zbiór polskich książek. Sercem biblioteki jest Czytelnia Główna, znajdująca się w budynku im. Thomasa Jeffersona – jednym z trzech obiektów Biblioteki Kongresu.
3. Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia
Trinity College to najstarszy uniwersytet w Irlandii. Mimo że został założony w 1592 roku z inicjatywy samej królowej Elżbiety I, budowę biblioteki uczelni rozpoczęto dopiero w 1712 roku. Obecnie jest ona największą biblioteką w Irlandii, a jej dumą jest zwłaszcza Długa Sala o długości 65 metrów, w której znajduje się około 200 tysięcy woluminów i manuskryptów.
4. Stanowa Biblioteka Południowej Australii, Adelajda, Australia
Skrzydło Mortlock, należące do Stanowej Biblioteki Południowej Australii, uznawane jest za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie. Powstało w 1884 roku i początkowo pełniło funkcję biblioteki publicznej, muzeum i galerii sztuki. Obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Adelajdy. I to nie tylko dla moli książkowych.
5. Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania
Biblioteka w klasztorze Escorial, założona przez Filipa II, określana jest mianem literackiego klejnotu stolicy Hiszpanii. Biblioteka słynie między innymi ze zdobiących sufit fresków, inspirowanych siedmioma sztukami wyzwolonymi: arytmetyką, astronomią, geometrią, dialektyką, gramatyką, muzyką oraz retoryką.
6. Biblioteka Publiczna, Boston, Stany Zjednoczone
Biblioteka w Bostonie, założona w 1848 roku, a w 1854 roku udostępniona czytelnikom, była jedną z pierwszych publicznych bibliotek w Stanach Zjednoczonych. W jej bogatej kolekcji znajdują się ponad 23 miliony książek, map, rękopisów i filmów.
7. Portugalska Czytelnia Królewska, Rio De Janeiro, Brazylia
Portugalska Czytelnia Królewska powstała w 1887 roku. Zachwyca zarówno wspaniałą architekturą i unikalnym wystrojem, jak i imponującym zbiorem portugalskich prac, największym dostępnym poza Portugalią. Nic dziwnego, że Czytelnia jest obecnie uznawana za jeden ze znaków rozpoznawczych Brazylii.
8. Biblioteka Narodowa Francji, Paryż, Francja
Początki Biblioteki Narodowej Francji sięgają średniowiecza. Za najpiękniejszą część Biblioteki uznaje się jej dawną siedzibę, a szczególnie czytelnię przy Rue Richelieu, zaprojektowaną przez Henri’ego Labrouste’a. Francuska Biblioteka Narodowa może poszczycić się zbiorami obejmującymi ponad 11 milionów woluminów.
9. Nowojorska Biblioteka Publiczna, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Nowojorska Biblioteka Publiczna jest czwartą pod względem wielkości biblioteką na świecie. W jej strukturach znajdują się aż 93 filie, rozrzucone na Manhattanie, Bronksie i Staten Island. Najbardziej okazały jest jednak budynek główny usytuowany przy Piątej Alei, zachwycający nie tylko bogatą kolekcją książek, ale także ozdobnymi sklepieniami, ogromnymi oknami i eleganckimi żyrandolami.
10. Stacja Kultura, Rumia, Polska
W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć polskiego akcentu. Jest nim biblioteka miejsca Stacja Kultura, znajdująca się dworcu kolejowym w Rumi w województwie pomorskim. Stacja Kultura powstała we wrześniu 2014 roku i zajmuje 80 proc. budynku dworca. Mieszczą się w niej wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia oraz pracownia plastyczna i fotograficzna. Choć nie posiada wielowiekowej historii, biblioteka zyskała międzynarodowy rozgłos po zwycięstwie w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design.
A która z bibliotek – Waszym zdaniem – powinna być uznana za tę najpiękniejszą i jedyną w swoim rodzaju? A może macie swojego faworyta w Europie lub za Oceanem? Czekam na Wasze propozycje i sugestie.
Bardzo dobrze napisany artykuł.
Piękne biblioteki, w takich pomieszczeniach aż chce się czytać. Najbardziej podoba mi się Biblioteka Trinity College. Biblioteka w Bostonie pojawiała się często w filmach.
Jeszcze biblioteka w Klasztorze na Strahowie, Praga, Czechy <3
Pięknie wyglądają te biblioteki, szkoda, że w Polsce nie ma takich, na pewno odwiedzałabym je częściej :)
Biblioteka PAU w Krakowie, ul. Sławkowska…
Najpiękniejsza jest oczywiście Stacja Kultura z mojej rodzimej Rumi :)