Jak wrócić do książek i cieszyć się dobrą literaturą?
Gdzie szukać inspiracji do czytania? Jak znaleźć ten odpowiedni tytuł dla siebie? Jak zmotywować się, mimo zmęczenia, domowych obowiązków i ciągłego niedoczasu, by sięgnąć po książkę.
Oto 15 niebanalnych pomysłów, które pomogą ci wrócić do książek i cieszyć się dobrą literaturą. Zebrałem je na podstawie własnych doświadczeń czytelniczych. Mam nadzieję, że dzięki tej subiektywnej liście znajdziesz motywację do czytania.
1. Odwiedzaj targi książek i festiwale literackie
To świetne miejsca dla każdego, kto szuka dobrej lektury i nie boi się pytać (księgarzy, wydawców, innych czytelników, wreszcie – samych autorów). Zawsze korzystam z możliwości spotkania z moimi ulubionymi pisarzami.
2. Spotykaj się z autorami
Wieczory autorskie to genialny pomysł, by zarazić się literaturą i poznać bliżej ludzi pióra. Na dodatek z takiego spotkania wyjdziesz z unikalną wiedzą (której nie znajdziesz w wikipedii) i bezcennym autografem. Dzięki jednemu z takich spotkań w Poznaniu, miałem możliwość poznać bliżej twórczość Wisławy Szymborskiej, a spotkanie z Poetką (na długo przed Noblem) było dla mnie tak inspirujące, że postanowiłem pójść na polonistykę.
3. Oglądaj programy telewizyjne i słuchaj audycji radiowych na tematy związane z książką
Po wysłuchaniu programu „Z najwyższej półki” Michała Nogasia zapisuję polecany tytuł w mym kajecie (jeśli chcę książkę obejrzeć w księgarni) lub od razu kupuję w internecie. Poszukiwania lektur wartych polecenia ułatwi oglądanie programu Xięgarnia prowadzonego przez Agatę Passent i Filipa Łobodzińskiego. Problem z programami kulturalnymi polega na tym, że albo szybko znikają z anteny, albo emitowane są w późnych godzinach wieczornych lub w nocy.
4. Rozmawiaj ze znajomymi o książkach
Z badań wynika, że aż 9 na 10 badanych, których najbliżsi nie czytają, także nie sięga po książkę. Ponad połowa tytułów, które czytuję to rekomendacje znajomych.
5. Czytaj książki polecane przez znanych autorów
Rekomendacja ludzi pióra to najsilniejszy magnes, który przyciąga mnie do zakupu danej książki. Gdy obejrzałem materiał wideo, w którym Mariusz Szczygieł pokazuje swoją domową bibliotekę, od razu postanowiłem kupić sobie „Papugę Flauberta” Juliana Barnesa. Jednym słowem – to działa!
6. Czytaj serwisy internetowe poświęcone książkom i literaturze
Listę takich wartościowych stron o książkach i portali literackich znajdziesz na moim blogu.
7. Śledź uważnie przypisy w książkach
Często znajdziesz w nich źródła inspiracji i fascynującej wiedzy na tematy, które cię interesują. Kilkadziesiąt książek, które kupiłem znalazłem dzięki przypisom w książkach, monografiach i artykułach.
8. Czytaj blogi o książkach
Co prawda książkowa blogosfera jest tak różnorodna jak sami czytelnicy, ale z pewnością znajdziesz dwa-trzy serwisy, do których będziesz regularnie zaglądać.
9. Sięgaj po czasopisma literackie i magazyny o literaturze
Najczęściej czytam magazyn „Książki” wydawany przez Agorę. Ale nie stronię też od innych bardziej branżowych periodyków, takich jak „Nowe Książki” czy Magazyn Literacki Książki.
10. Przejrzyj uważnie swoją bibliotekę
Na pewno kurzy się tam jeszcze kilka książek, które z jakiegoś powodu trafiły na półkę, a nie zdążyłeś ich przeczytać. Będą jak znalazł na podróż lub długie wieczory.
11. Czytaj książki o książkach i pisarzach
I nie chodzi mi tu o akademickie rozprawy, monografie i analizy, tylko o popularne książki, w których autorzy w subiektywny sposób omawiają swoje ulubione lektury lub przedstawiają ludzi pióra, z którymi się przyjaźnili.
12. Sięgaj po literaturę faktu
Jeśli chcesz poznać pisarza, zajrzyj w głąb jego duszy, przeczytaj jego dzienniki, listy, rozmowy, zobacz, czy na rynku nie pojawiła się interesująca biografia.
13. Odwiedzaj klubokawiarnie, w których poza dobrą kawą możesz kupić także dobrą książkę
Tu znajdziesz czas na lekturę i chwilę wytchnienia, ale także zapoznasz się z programem aktualnych wydarzeń literackich i kulturalnych.
14. Poproś o dobrą książkę na prezent
Znajomi i przyjaciele zawsze kupują mi książkę, gdy zbliżają się moje imieniny, urodziny lub Boże Narodzenie.
15. Zaprzyjaźnij się z antykwariuszem lub księgarzem
Jeśli okaże się, że jest wielkim pasjonatem książek, sam podpowie ci, co warto kupić, kiedy warto poczekać na promocje czy przecenę, wskaże, na jakie wyróżniające się oficyny i serie wydawnicze warto zwrócić uwagę.
Oczywiście ta lista pozostaje otwarta. Jeśli macie własne pomysły, gdzie szukać inspiracji do czytania i jak wybierać odpowiednie dla siebie książki – napiszcie o nich w komentarzach.
Właśnie poszukuję inspirujących książek i przypadkiem trafiłam na artykuł. Teraz na pewno znajdę więcej ciekawych tytułów. A najbardziej podoba mi się ostatni punkt. :)
Moim zdaniem jedyne sensowne pozycje na Twojej liście to 4, 8 i 14 – wszystkie pozostałe bazują (w mniejszym lub większym stopniu) na jakimś elemencie komercyjnym, a to zawsze oznacza więcej chłamu do przeczesania, zanim się znajdzie coś sensownego.
Ja osobiście najbardziej ufam znajomym, którzy mają podobne do moich gusta literackie. Mogę ich wprawdzie policzyć na palcach jednej ręki pijanego drwala, ale to w zupełności wystarcza.
Pozdrawiam zza blogowej miedzy!
Teraz moja rodzina kupuje mi tylko książki- dobrze wie że innego prezentu nie będę chciała ( oczywiście nie zawsze ale jednak) :)